Ventspils novads

 

Puzes pagasts


Mājas, baltie ceļi, tāda ir tā mūsu puse

Un kur sniegos rakts ir Dandzīškalns.

Atnāc savā pusē, kad jāņuzāles ziedēs

Un kad vakarvēji pāri tālēm skries.

Atnāc, Tevi gaida dzimtā Puze,

Draugi, upes līči, parkā laimes šūpulis.

Tas nekas, kad reizēm lietus debess pāri klāsies

Atmiņsniegi balti, balti snieg.

 

                                        Inga Kalnbirze 

  Puzes pagasta gerbonis
   Puze senajās hronikās minēta jau 1220. gadā, senākā zināmā apmetnes vieta ir atradusies Puzes pilskalnā, netālu no "Ķesteru" mājām. Spriežot pēc "Unkartu" mājas celtniecības, šo apvidu apdzīvojuši lībieši, tad nākuši kurši. Pie Puzes ezera atrodas Laivas valks, kas senatnē pirmajiem iedzīvotājiem kalpojis laivas ceļam uz Puzes ezeru.    
   PUZE – tulkojumā no lībiešu valodas – Piva veiž nozīmē, svēts ūdens. Puzes pagasts 30. gados sadalīts vairākās apdzīvotās vietās jeb ciematiņos – Stikli, Līcnieki, Ameļi, Dūmciems, Rūmciems, Vecfabriķs, Trēbeciems, Dandzīšciems, Pāpciems, Viecišciems, Nīcciems, Upmaļciems, Bučciems, Dzirciems, Modes, Puze, Puzenieki.             

    Šodien dažos ciematiņos nav saglabājusies neviena māja. Mūsu pagastā interesanti mājvārdi – Ķeņģi, Kalnkazas, Ķīši, Lejaskazas, Zīšas, Ieziņi, Kobi, Mači, Puļķi, Raņķi, Speltes, Ūzas, Ūzdari, Klinkas, Ķisti, Jaunpūces, Videkļi u. c.

 

 Pužiņi nesauca kaimiņus uzvārdos, bet mājasvārdā, tā piemēram – Ro, Bluss Emars nāk! Videkļ Emmans tais kulšan talk.

y

 Vasenaju taka

   No mājvārdiem izveidoja dažādus skaitāmos pantus un stāstus Pižu, Pežu, Vecvagars, Trēbejans, Kalejans, Vecam Kapšam gor, gor, gor.   
  
Puze bagāta ar purvu masīviem – Stiklu, Vasnieku, Pumpuru, Stirniņu, Pingāļu, Važu, Kapota, Raņķu, Kažoka, Malēju, Cāļu, Auņupurva. 

    Cauri pagastam savus ūdeņus nes Stende, Raķupe, Svēte, Engure.

    Mežu masīvos paslēpušies vareni akmeņi – Vecfabrikā Velna pēda, Dzirciemā Vecuma dižakmens, Nīcciemā Ceriņu dižakmens.

   Jau gadu simtu aug liepas, oši Puzes un Puzenieku muižas rundālēs, goba Dandzīškalnā, ozols Stendes upes līcī. Ieziņu cūkpriede, Sipenes liepu puduris, ozols Puzes kapsētā.

 

  Saglabājušās vēsturiskās vietas – Puzenieku muiža, daļa no Puzes muižas ēkām, mācītājmāja, baznīca, pilskalns, Dandzīšu, Ameles pusmuižas ēkas, Stiklu fabrikas pārvaldnieka māja jeb Stiklu pils, Stendes krogs jeb Tautas nams, Puzes pagastmāja. Puzes Mežaparks izveidots 1973. gadā.

 

 

 Puzenieku pils
 y

 

   Puzes pagasts atrodas Ventspils novada austrumu daļā. Tas robežojas ar Ugāles un Usmas pagastiem dienvidos, ar Popes pagastu rietumos, Ances un Dundagas pagastiem ziemeļos, kā arī ar Valdgales un nedaudz Ģibuļu pagastiem austrumos. Puzes pagastam tuvākās pilsētas ir Ventspils (36 km) un Talsi (49 km).

   Vidējais iedzīvotāju blīvums uz 1 km2 ir – 5 iedzīvotāji. Pagasta kopējā platība ir 20 714 ha, no kuriem 14 001 ha aizņem mežsaimniecības zemes un īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, lauksaimniecības zemes aizņem 5 699 ha, pārējo teritoriju aizņem ūdeņi un dažāda veida apbūves teritorijas.

    Puzes pagasta dienvidrietumos, pa kreisi no autoceļa Ventspils-Rīga, atrodas Puzes ezers, kas ir viens no dziļākajiem Latvijas ezeriem. Ezers pilnībā atrodas Puzes pagastā, bet tā rietumu krasts veido robežu ar Ugāles pagastu. Ezers atrodas 12,3 m.vjl., tā platība ir 5205 km2. Krasta līnijas kopgarums ir 11,8 km. Ezeram ir liela zivsaimnieciska nozīme. Šeit sastopamas līdakas, asari, raudas, ālanti, zuši, zandarti  un sami.

Stiklu ezers
      Ievērojams ezeru masīvs ir Stiklu purvu ezeru masīvs, kurā Puzes pagasta teritorijā ietilpst: Maziere (platība 1,8 ha), Dziļene (6,9 ha), Dižiere (20,5 ha), Zutene (7,8 ha), Velnezers (7,5 ha), Seklene (13,0 ha) un Līdaku ezers (< 1,0 ha). Ezeru masīvs atrodas Puzes pagasta dienvidaustrumu teritorijā. Apmēram 1335 ha jeb 6 % no meža zemēm Puzes pagastā klāj purvu teritorijas, kas atrodas pagasta centrālajā un dienvidaustrumu daļā.

   Valsts ceļu kopgarums Puzes pagastā ir 40,6 km, no kuriem nozīmīgākā ir autoceļš A10 Ventspils-Rīga. Puzes pagasta ceļu kopgarums ir 108,2 km.


 
Twitter24facebook33
Laiks Ventspils:

TŪRISMS

Notikumu Kalendārs

Februāris 2019
P O T C Pk S Sv
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3