Ventspils novads

 

Užavas teikas un nostāsti

 
UŽAVAS FOLKLORA
            Ventspils pusē Užavas pagasts ir pazīstams ar unikālo akmens laikmeta purva apmetni Sārnatē un vēl vairākiem savrupatradumiem Sisē un Vendzavās, ar savu interesanto baznīcu, bāku un Jūras skolu, bez tam Užavas upē ir kristīti pirmie Latvijas baptisti. Vēlāk uzcelts baptistu dievnams. Pie Muižarāju mājām Užavas upes dzelmi sauc par Jumpravkortamu.
            Vēl šodien Užavas krastā pie Robežniekiem Elku laukā zaļo žuburainā elku liepa (valsts nozīmes aizsargājamais objects), par kuru dzejojis arī Putniņu Krists. Teiku apvītajā Užavā bija īstā vieta akumulēties jaunlatviešu idejām iedvestā dzejā. Putniņu Krista dzejā pieminētā Zosu leja, iespējams, bijusi turpat pie Elku liepas un strauta uz Užavas upi.
            Užavas teikas glabā Latvijas Folkloras krātuve. Daudz teiku un nostāstu par Užavu ir savākusi Skaidrīte Salmiņa.
 
VECIE KARA CEĻI
            Pirms daudziem seniem kariem tas bijis, kad Užavā jau zināja par purviem, kuriem ne no vienas puses nevar tikt klāt. Tad uznācis kaut kāds karš. Iedzīvotāji gribējuši bēgt. Viens gudrinieks zinājis šauru šauru taciņu, pa kuru var nonākt cauri purvam sausā laukumiņā. Tā nu visi iedzīvotāji – čūčvenči (tā viņus tur sauca) sagājuši tur purvā. Kad karš pagājis, viens uzkāpis pakalniņā un saucis – Anniņ, Līziņ nāk nu mājās, poļi un leiši ir projām.
            No tā laika tos purvus tā arī sauc par Annas purvu un Līzpurvu. Kad tagad tam purvam brauc garām, var dzirdēt balsis, kas sauc Anniņu un Līziņu.
Teikusi   Anna Puķīte Līgai Ludvigai 1975.gadā . LFK [2011], 642
 
UŽAVAS LIEPA
            Užavas upes malā starp Jānnieku un Robežnieku mājām atrodas veca sirma liepa, zem kuras vecie senči upurējuši saviem elkiem. Tauta vēl tagad tura šo liepu par svētu.
            Ja kādam gadās kāds augonis vai cita kaite, tad vainīgo vietu saberzē ar kādu lupatiņu, kuru pakāra minētai liepai zaros, un tad liepa to vainu noņēma. Kāds kalps reiz braucis vēlā ziemas vakarā atkušņa laikā ar malkas vezumu. Pie liepas esošais grāvis bijis atkusis un braucējs nav varējis pa to tikt pāri. Tad viņš nocirtis liepai trīs zarus un iemetis tos minētā grāvī , pārbraukdams pa tiem grāvim pāri. Otrā rītā, mežā malku cirzdams, nocirtis sev trīs pirkstus.
Uzrakstījis Andrejs Ķeizars, 856, 103. 1930.gados.
 
JUMPRAVKORTAMS
            Muižā bijis ļoti ļauns vagars, pēc viņa stājas un iešanas to iesaukuši – jumprava. Par viņa pastrādātajām neģēlībām dzimtļaudis to upē noslīcinājuši. Vēl līdz pat šai dienai upē šo vietu sauc par – Jumprav kortams.
Teikusi Milda Hamstere Skaidrītei Salmiņai.
Twitter24facebook33
Laiks Ventspils:

TŪRISMS

Notikumu Kalendārs

Janvāris 2019
P O T C Pk S Sv
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3