Ventspils novads

 

Pieredzes apmaiņas brauciens uz Jelgavu

20170315 133954
"Starp diviem tiltiem stāv lepni pils
Šai pilsētā, kas nepievils"       
  
Ar šādiem vārdiem sākas Jelgavas pilsētas himna.
Skolēnu brīvlaikā novada eksakto priekšmetu skolotāji devās uz Jelgavu. Vispirms devāmies uz Jelgavas Valsts ģimnāziju. Uz skolas ēkas rekonstrukcijas laiku ģimnāzija savu pagaidu mājvietu radusi Jelgavas pilī.
  20170315 101525
  20170315 142914
   Jau pie pils vārtiem mūs sagaidīja skolas fizikas skolotāja Baiba Daģe. Pulcējāmies fizikas klasē kopā ar Jelgavas skolu fizikas skolotājiem. Pirms dažām nedēļām trīs Jelgavas skolu fizikas skolotāji bija atgriezušies no Šveices, kur Latvijas delegācijas sastāvā apmeklēja CERN – Eiropas kodolpētījuma centru. Latvija vēl pagaidām nav Eiropas kodolpētījumu organizācijas dalībvalsts, bet norit sarunas par iespējamo sadarbību. Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas fizikas skolotājs Andrejs Sālzirnis mūs iepazīstināja ar tur redzēto. Skolotājs ar lielu aizrautību stāstīja par lielo hadronu pretkūļu paātrinātāju. Tas atrodas uz Šveices un Francijas robežas 100 metru dziļi pazemē, ir 27 km garš. Uzzinājām par dažādiem pētījumiem elementārdaļiņu fizikā, par Higsa bozona ekperimentālu pierādīšanu, par kodolpētījuma centra attīstības perspektīvām. Skolotājs bija gatavs vēl vismaz pāris stundas runāt par šīm tēmām, bet mums jau bija jādodas uz meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūtu.
   Šeit mūs sagaidīja institūta direktora vietnieks Kārlis Būmanis. Institūts veic dažādas testēšanas. Vispirms mums par institūtu pastāstīja un parādīja dažādas filmiņas. Tad devāmies apskatīt  laboratorijas. Apskatījām iekārtas, ar kurām veic koksnes un tās izstrādājumu fizikālo un mehānisko testēšanu uz lieces un stiepes stiprību. Pabijām telpās, kur nosaka mēbeļu lietošanas drošību un izturību. Šajā laboratorijā ir jauna iekārta, lai pārbaudītu, cik daudz formaldehīda izdala jaunās mēbeles. Patreiz visvairāk darba ir laboratorijai, kas veic enerģētiskās koksnes produktu testus šķeldai, granulām, briketēm – nosaka to siltumspēju, pelnu saturu, energoefektivitāti. Pie institūta sētā ir koka mājiņas, kuras aprīkotas ar dažādiem sensoriem, kas regulāri vāc dažādus mērījumu datus.
   Pēdējais apskates objekts – Karameļu darbnīca. Koka smaržu nomaina izkausēta cukura smarža. Mums parāda, kā no izkausēta cukura, glikozes, dabiskām krāsvielām, ekstraktiem, citronskābes tiek veidotas karameles. Divi jaunieši, kuri veido karameles, darbojas ļoti profesionāli, sieviete, kura radījusi šo uzņēmumu, stāsta atraktīvi un  interesanti. Mēs uzzinām, kā karamelītēs iegūst vidū puķīti- izrādās, ka sākumā puķe ir liela, tad karameli izstiepj tievā desiņā. Puķīte kļūst daudz mazāka, bet saglabā savu formu. Mums iedod cimdus, mēs katrs pagatavojam savu karameli. Nogaršojam siltas karameles, iesaiņojam pašgatavoto karameli un varam doties mājup.
Paldies novada izglītības pārvaldei un novada domei par atbalstu, sagādājot autobusu braucienam.
 Ventspils novada ķīmijas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Aija Žogla.
Twitter24facebook33
Laiks Ventspils:

TŪRISMS

Notikumu Kalendārs

Maijs 2018
P O T C Pk S Sv
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3