Ventspils novads

 

Piltenes teikas un nostāsti

  Par Piltenes pilsētas nosaukumu saglabājušās vairākas teikas. Viena stāsta, ka Piltenei vārdu esot devis dāņu karalis Valdemārs, kad viņš ar savu karadraudzi braucis pa Ventu no jūras puses. Viņam iepatikušās auglīgās zemes gar Ventu, un viņš teicis saviem ļaudīm, ka izkāps krastā un uzcels stipru pili vietā, kurā sastaps pirmo cilvēku. Kur tagad pilsdrupas, Valdemārs ieraudzīja zēnu, kurš ķēris zivis. Kopā ar karadraudzi izkāpis krastā, viņš uzcēlis pili, kuru nosaucis par Pilteni, jo vecdāņu valodā pilten – nozīmē zēns.

  Cita teika stāsta, ka Piltenes vārdu esot devuši Piltenes pils celtnieki. Kad cēluši pili, tad darbos vajadzēja ļoti daudz celtnieku vienlaicīgi. Darbi notika vairākās vietās reizē. Aiz ezera, kura vietā tagad ir mājas un lauki, bijis mežs, kurā daudz lielu akmeņu. Vēl šodien saglabājies senais nosaukums – Akmeņu krāvums. Celtnieki ņēmuši lielos akmeņus, vēluši uz plostiem, kurus plostu stūmēji ar kārtīm stūmuši pāri ezeram. Pils mūrnieki lielos akmeņus iemūrēja sienās un torņos. Bija trīs torņi. Stiprākais pils tornis bija pie upes, jo galvenais ceļš bija pa upi. Celtniekiem vienlaicīgi vajadzēja ierasties darbā, bet saskaitīt viņus bijis grūti. Vagars, kurš vadījis darbus, iedevis katram strādniekam pupu un licis mest traukā, kuru sauca par tīni. Kad trauks bijis pilns, viņš sapratis, ka visi ir ieradušies. Vagars saucis: Pill tīn! Un darbs sācies. Tā no vārdiem – pilna tīne – esot radies Piltenes nosaukums.

  Vēl kāda cita teika stāsta, ka Piltenes vārdu esot devis vācu bruņinieks, kurš jājis no Ventspils puses. Ceļu krustojumā pie Piltenes, bruņinieks ieraudzījis kādu zemnieku, kurš strādājis ceļa malas laukā. Viņš prasījis zemniekam vāciski: Vī heist hīz štat? (Kā sauc šo pilsētu?). Zemnieks domājis, ka vācietis viņam prasa ceļu uz pili un tādēļ atbildējis: Pil te ne! Tā teikdams, ka šeit pils nav (Piltenē runā vārdus bez galotnēm). Bruņinieks pateicies un aizjājis atpakaļ. Viņš visiem esot stāstījis, ka bijis Piltenē.

  Teikā stāstīts, ka Piltenes pilī bijusi brīva zemnieku meita, kura iepatikusies muižkungam un, kad viņa atteikusies satikties, apsūdzējis meitu maizes klaipa zādzībā pils virtuvē. Vēlāk apgrauzto maizes klaipu atrada žurku alā, bet bija par vēlu. Par zādzību meitai bija piespriests nāves sods pakarot. Karātavu kalniņā nevainīgā meitene nolādēja Pilteni, ka tā ne augs, ne zels līdz mainīs savu vārdu. Ilgus gadus Piltene bija nabadzīga un atpalikusi mazpilsētiņa. Nebija nekādas rūpniecības un tirgotājiem bija jāmaksā lieli nodokļi.

 

Twitter24facebook33
Laiks Ventspils:

TŪRISMS

Notikumu Kalendārs

Februāris 2019
P O T C Pk S Sv
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3