Ventspils novads

 

Popes pagasts


   Popes pagasts atrodas Ventspils novada vidienē, valsts galvenā autoceļa Ventspils - Rīga (A-10) 17. kilometrā. 
Vizuāli Pope ir ļoti interesanta. Milzīgajā līdzenumā, kas stiepjas no Ventspils līdz pat Talsiem, Pope paceļas uz augšu kā oāze ne­auglīgajā purvaino mežu līdzenumā. Lielie meži te aiztur vēju un palīdz saglabāt siltumu. Sevišķi skaists skats pāri apkārtējo mežu galotnēm ir no Popes pilskalna, kas paceļas 75 m virs jūras līmeņa un vairāk kā 50 m virs apkārtējā līdzenu­ma. Naktīs var  pat saredzēt bāku zibšņus Kurzemes jūrmalā. Pilskalna centrā augusi svētliepa, kas tagad nolūzusi.

  Popes pagasta gerbonisX
    Pastāv dažādi uzskati par to, vai tiešām šajā vietā atradusies senlatviešu pils, vai tikai domas par tādas pils pastāvēšanu radušās no teikām un nostāstiem par nogrimušām pilīm.   Nostājoties Popes pilskalnā (augstākā vieta Ventspils
rajonā – 62,5 m v. j. l.), nav grūti iztēloties kā te izskatījies pirms tūkstoš un vairāk gadiem. Pat tad, kad apkārt viļņojās Litorinas jūra, un Popes kalns šajā bangotnē bija sala. Toreiz gan, jādomā, cilvēki uz šīs saliņas vēl nedzīvoja. Taču ilgi nebija jāgaida: jūrai atkāpjoties, palika varenā Rindas upe, pa kuru iebraukt aizjūras kuģiem. 
  

 Pope udenstornis
 Pope skola

    Tāpat ezeri, tostarp tagad gandrīz vai pašā pagasta centrā esošā purva vietā iegūlušais Pūnikas ezers. Iespējams, ka tieši šī kādreizējā ūdenskrātuve devusi Popei vārdu, jo par “popi” dēvēts staigns ezera krasts. Versijas par Popes pagasta nosaukumiem ir vairākas. Pope Jāņa Endzelīna "Vietvārdos„ skaidrota kā mitra, zema, purvaina vieta. Citās vārdnīcās minēts, ka nosaukums varētu būt arī cēlies no lībiešu valodas ar nozīmi "gals", jo te satiekas kuršu un lībiešu zemes. 

 

 

  Pagastā darbojas gan ražošanas objekti, gan iestādes, pārtikas un  rūpniecības preču veikali, pasta nodaļa, bibliotēka, feldšeru punkts, aptieka,  frizētavas, degvielas uzpildes stacija. Popes pamatskola (dib. 1851. g.) atrodas skaistajā Popes pilī. 1988. gadā durvis ver bērnudārzs "Zemenīte”. Ir kultūras nams,  Popes kapella, ev. luter. baznīcas drau­dzes koris. Nodibināts Represēto klubs.

Pope-baznica
      Pagasta iedzīvotāji aktīvi var līdzdarboties pagasta, skolas, folkloras kopas “Pūnika” un dāmu klubiņa “Puceņoga” rīkotajos pasākumos. Ir iespēja gan strādāt, gan atpūsties ne tikai pagastā, bet arī Ventspilī.
 
Twitter24facebook33
Laiks Ventspils:

TŪRISMS

Notikumu Kalendārs

Februāris 2019
P O T C Pk S Sv
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3