Ventspils novads

 

Kultūrvide Popē

Pope! Tu esi sala meža vidū! Visapkārt tev ir brikšņaini purvāji, ēnainas egļu audzes un skani mežu sili. 

Pope! Tevi dēvē par Ventspils apkārtnes Šveici. Nezinu, vai tā ir, bet man glaimo, ka Tevi tā sauc, jo Tu esi mana dzimtene. 

Kad pakāpjos pilskalnā, tad tālu, tālu pie apvāršņa var redzēt jūru, bet tuvāk, kaut kur starp "zaļā okeāna" asajiem viļņiem ir manas dzimtās mājas. 

Pope! Tavi dēli un meitas ir gājuši pasaulē, gājuši, meklējuši un atgriezušies. Par to stāsta gadu skaitļi uz vecajām ēkām, uz krustiem un akmeņiem kapsētā. Lieci­nieki tam, kas bijis. Liecinieki ir arī priedes ar krusta zīmi Popes mežos. Un arī liepiņas piekalnē pie skolas. Tās iestādītas tur, kur "melnā sotņa" izdzēra dzīvību tiem, kas gribēja dzīvot laimīgāk. 

Pope! Negaisi un saulainas dienas ir pārstaigājušas Tavus mežus, laukus un pļa­vas. Saules bijis maz, bet asins lietas daudz, lai gaismas būtu vairāk. 

Ko šodien dara, domā un sapņo Tavi cilvēki, Pope?

J. Teibe.

Popē darbojušies ievērojami cilvēki:

  1. Mājā "Smēdes", kur tagad atrodas paju sabiedrības pārvalde, dzimis un audzis arhibīskaps Teodors Grīnbergs - Ventspils Ģimnāzijas dibinātājs, un viņa brālis gleznotājs Jānis Grīnbergs.
  2. Gadsimta sākumā te par mājskolotāju strādājis Emīls Melngailis.
  3. Skolā mācījušies vairāki pazīstami zinātnieki, augstskolu pasniedzēji, kultūras darbinieki.
  4. Mūsu pagastā šūpulis kārts vēstures zinātņu doktoram Rihardam Treijam, fizikas - matemāti­kas profesoram Uldim Teibem, skolotājai Veltai Akmenei, diriģentei Benitai Paeglei, sportistu Skudru un Graudiņu dzimtām, literatūrkritiķim Rainim Remasam, tāljūru braucējiem Miervaldim Lejiņam, Ojāram Lejasmeijeram, uzņēmējam Viesturam Tīlēm, dārzniekam Vilim Grīnvaldam.
  5. Pagasta vēsturē paliekošas pēdas atstājuši Uldriķis Tille (dzimis 1876.g.) - Latvijas armijas pulkvežleitnants, tēvs un dēls Kleinšmiti - zvanu lējēju dzimta no Nabeļkroga, gleznotājs Jānis Grīnbergs, skolotāju Feldmaņu dzimta, Alida un Voldemārs Rodes, Alise Cīrule, Ilga Lagzdiņa, Elmārs Mikāls, Gunārs Jaunķierpis, Žanis Videnieks u.c.
Twitter24facebook33
Laiks Ventspils:

TŪRISMS

Notikumu Kalendārs

Janvāris 2019
P O T C Pk S Sv
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3