Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta Nr. 2.3.2.1.i.0/1/23/I/CFLA/002 “Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās” ietvaros šī gada rudenī Ventspils novadā īstenots plašs aktivitāšu cikls jauniešiem. Pasākumi sniedza iespēju gan praksē izjust digitālo detoksu, gan attīstīt tehnoloģiju prasmes, gan stiprināt digitālo drošību. Jaunieši aktīvi piedalījās radošās darbnīcās, kvesta tipa spēlēs, VR un mākslīgā intelekta nodarbībās, kā arī diskutēja par drošību internetā.
Digitālā drošība – droši soļi internetā
Ventspils novadā norisinājās nodarbība “Digitālā drošība”, kurā piedalījās vecāko klašu jaunieši no Puzes pamatskolas, Ugāles vidusskolas, Tārgales pamatskolas un Piltenes pamatskolas.
Nodarbības laikā jaunieši apguva:
- kā atpazīt riskus internetā un sociālajos tīklos;
- kā pasargāt savus datus un ierīces;
- kā rīkoties, ja sastopas ar kiberdrošības apdraudējumiem.
Praktiskajos uzdevumos tika analizētas reālas situācijas, meklēti risinājumi un diskutēts par atbildīgu uzvedību tiešsaistē. Jaunieši atzina, ka nodarbība palīdz kritiski izvērtēt savus digitālos paradumus un izprast iespējamās sekas. Nodarbība būtiski veicināja jauniešu spēju droši un atbildīgi izmantot tehnoloģijas, stiprinot digitālās kompetences.
Digitālā detoksa aktivtiātes:
Jūrkalnē jaunieši piedalījās dinamiskā orientēšanās aktivitātē, kur uzdevumos tika iesaistītas gan maņas, gan komandas darbs. Dienas noslēgumā – sildoša tēja, koncerts un sadziedāšanās, kas radīja kopības un klātbūtnes sajūtu.
Ventspilī jaunieši kopā ar biedrību MUMS pētīja digitālā detoksa būtību, sākot ar kopīgu ekrānlaika aprēķinu (vairāk nekā 50 stundas jau līdz plkst. 14.00).
Dienas radošākais posms – digitālā detoksa interpretēšana uz t-krekliem. Tapa 7 unikāli t-krekli, kas izstādīti Ventspils bibliotēkas izstādē “Digitālais detokss”.
Piltenē notika aizraujošs kvests, kurā piedalījās 41 jaunietis no Zūrām, Užavas, Ventspils un Piltenes.
Komandām jāveic uzdevumi piecās tematiskajās telpās, tostarp viltus ziņu labirintā, improvizācijas telpā un rakstnieku izaicinājumos.
Aktivitāte raisīja daudz smieklu, radošuma un veselīga sacensību gara, bet noslēgumā visi kopīgi baudīja picu.
VR un mākslīgā intelekta nodarbības Vārvē un Popē
22. un 23. oktobrī jaunieši Vārvē un Popē piedalījās virtuālās realitātes (VR) un mākslīgā intelekta (MI) nodarbībās, kuras īstenoja Attīstības platforma YOU+ sadarbībā ar Izglītības pārvaldi.
Nodarbībās jaunieši izmēģināja:
- virtuālo tenisu;
- komandu izaicinājumus;
- atmiņas treniņa spēles;
- “digitālo zveju”.
Tāpat jaunieši tika iepazīstināti ar mākslīgā intelekta rīkiem, ko iespējams izmantot mācībās un ikdienas komunikācijā. Popes jaunieši izrādīja īpašu interesi un jau plāno VR sacensības.
Visās aktivitātēs jaunieši apliecināja lielu interesi un iesaisti, kā arī vēlmi attīstīt gan digitālās, gan sadarbības prasmes. Pasākumi parādīja, cik būtiski ir gan izprast tehnoloģiju iespējas, gan mācīties tās lietot droši un līdzsvaroti.
Par projektu
Aktivitātes tiek īstenotas ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda finansiālu atbalstu projekta Nr. 2.3.2.1.i.0/1/23/I/CFLA/002
“Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās” ietvaros.
Projekta īstenotājs: Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) sadarbībā ar novadu un valstspilsētu pašvaldībām.
Vairāk informācijas: www.jaunatne.gov.lv.
Atveseļošanas fonda vispārīgā informācija
Atveseļošanas fonds (Recovery and Resilience Facility) ir Eiropas Komisijas centralizēti pārvaldīta budžeta programma, kas izveidota, lai atbalstītu reformas un investīcijas, kas veicina pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazinātu krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi. No Atveseļošanas fonda Latvijas tautsaimniecībā līdz 2026. gada beigām paredzēts investēt 1,97 miljardus eiro, īstenojot reformas visos sešos fonda darbības virzienos: klimats un enerģētika (t.sk. REPowerEU), digitālā transformācija, nevienlīdzības mazināšana, ekonomikas transformācija, veselība un likuma vara.
